Aktualności

info_8_funkcje bazodanowe.jpeg

„Uszczelnienie” podatku dochodowego od działalności gospodarczej – zmiana paradygmatu

Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2017 nr 9/2017 z dnia 2017-09-01 Tekst otwarty

Przepisy podatkowe, które odziedziczył obecny rząd po liberalnych poprzednikach, to przysłowiowy „obraz nędzy i rozpaczy”. Są wdzięcznym polem dla wszelkiej maści oszustów, wyłudzaczy i „optymalizatorów” obciążeń podatkowych i wrogiem rzetelnych i uczciwych podatników – pisze profesor Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

CIRZ_216.jpg

48% firm dostaje zapłatę z ponad 60-dniowym opóźnieniem

Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2017 nr 9/2017 z dnia 2017-09-01 Tekst otwarty

W ciągu ostatniego półrocza 48% firm dostawało zapłatę za towar czy usługi z ponad 60-dniowym opóźnieniem – wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w pierwszym kwartale br. zaobserwowano nieznaczny wzrost (o 3 pkt. proc.) odsetka firm skarżących się na tego typu problemy.

CIRZ_217_02.jpg

Indywidualne rachunki w ZUS dla przedsiębiorców od 2018 r.

Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2017 nr 10/2017 z dnia 2017-10-01 Tekst otwarty

Od 1 stycznia 2018 r. prowadzący działalność gospodarczą otrzymają nowe, indywidualne numery rachunków składkowych (NRS), na które o będą dprowadzać sumę należnych składek ZUS. Obecne rachunki zostaną zamknięte.

Zmiany w CIT od 2018 r. - nieruchomości i usługi niematerialne

Tekst otwarty

Minister Rozwoju i Finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W projekcie znalazło się m.in. wprowadzenie od 2018 r. podatku dochodowego od nieruchomości komercyjnych czy ograniczenie (limit) zaliczania do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych. Zmiany te oznaczają tak naprawdę zwiększenie obciążeń podatkowych – nie poprzez zmianę stawki podatku, ale poprzez zwiększenie podstawy opodatkowania – oceniają eksperci MDDP. To uderzy w przedsiębiorców i branżę nieruchomości. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają, że trwają prace nad zmianami w projekcie.

CiRZ_215_02.jpg

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji cen transferowych

Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017 nr 8/2017 z dnia 2017-08-01 Tekst otwarty

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się raport z konsultacji publicznych dotyczący projektu rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatków CIT oraz PIT. Wstępny projekt wzbudził wśród podatników i ekspertów sporo kontrowersji – zwłaszcza w zakresie bardzo szczegółowych i niezwykle rygorystycznych kryteriów informacyjnych dotyczących m.in. analiz porównawczych. Stanowisko resortu finansów daje jednak nadzieję na zmianę na lepsze najbardziej problematycznych zapisów nowego rozporządzenia.

CiRZ_215_03.jpg

Polskie firmy żyją na kredyt

Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017 nr 8/2017 z dnia 2017-08-01 Tekst otwarty

Prawie połowa średnich i ponad jedna trzecia mikro- i małych przedsiębiorstw korzysta z kredytów bankowych – wynika z badania, przedstawionego na poniedziałkowej konferencji Związku Banków Polskich.

CiRZ_215_04.jpg

Będą nowe ostrzeżenia przed agresywną optymalizacją podatkową

Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017 nr 8/2017 z dnia 2017-08-01 Tekst otwarty

Ministerstwo Finansów będzie kontynuowało ostrzeżenia przed agresywną optymalizacją podatkową. Wkrótce może wydać komunikat dotyczący zagranicznych firm z polskiego rynku nieruchomościowego – zapowiedział Maciej Żukowski, dyrektor departamentu podatków dochodowych w ministerstwie.

Ułatwienia w dochodzeniu wierzytelności

Sławomir Biliński Marek Smakuszewski Monitor Księgowego nr 12/2017 nr 12/2017 z dnia 2017-06-20

Wierzyciele nie posiadają często informacji niezbędnych do pełnej i wiarygodnej oceny wypłacalności dłużnika, w tym także potencjalnego. Dla oceny możliwości płatniczych potencjalnego lub aktualnego kontrahenta brakowało informacji o jego zobowiązaniach wobec Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Wierzycielom trudno było dochodzić swoich roszczeń w postępowaniach grupowych i uproszczonych. Z kolei przedsiębiorcy nie mogli bronić się przed często nieuzasadnionym zgłaszaniem ich jako dłużników do Biur Informacji Gospodarczych. Wymienione problemy ma rozwiązać ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (dalej: ustawa). W opracowaniu przedstawiamy, jakie nowe rozwiązania zostały nią wprowadzone.

Zmiany w kredytach hipotecznych - korzyści dla konsumentów i nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Sławomir Biliński Monitor Księgowego 11 / 2017 nr 11/2017 z dnia 2017-06-05 Tekst otwarty

Od 22 lipca 2017 r. zmienią się zasady udzielania kredytów hipotecznych, a instytucje pożyczkowe będą musiały być zarejestrowane. Nowa ustawa o kredycie hipotecznym (dalej: ustawa) pozwala na wzięcie kredytu hipotecznego jedynie w walucie, w której klient (konsument) uzyskuje większość dochodów. Ważną zmianą jest także zakaz uzależnienia sprzedaży wiązanej od zakupu innego produktu finansowego i nakaz rejestracji instytucji pożyczkowych. Z wprowadzonymi ustawą zmianami powinni zapoznać się nie tylko udzielający kredytów hipotecznych i ich klienci, ale także instytucje pożyczkowe, pośrednicy i agenci. W publikacji przedstawiamy najważniejsze zmiany na rynku kredytów hipotecznych i konsumenckich, na które powinni zwrócić uwagę zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci.

Przelew wierzytelności

Michał Gruszczyński Maciej Jurczyga Biuletyn Głównego Księgowego nr 6/2017 nr 6/2017 z dnia 2017-06-20 Tekst otwarty

Wierzyciel może nawet bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią, co powoduje skutki w podatku dochodowym, w VAT lub w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku posiadania złych długów zbycie wierzytelności powoduje skutek w postaci ich uregulowania przez inny podmiot.

Filtruj artykuły wg.