
Jaki wpływ wywiera COVID-19 na sprawozdanie finansowe za 2020 r.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że sprawozdanie finansowe za 2020 r. będzie inne niż w poprzednich latach. Wiąże się to z pandemią COVID-19 i lockdownem, który dotknął większość firm w pierwszych miesiącach 2020 r. Co za tym idzie – sprawozdanie finansowe będzie musiało zawierać...

Controlling i Rachunkowość Zarządcza
Temat numeru: Sprawozdania finansowe w czasie COVID-19
Ograniczenia wprowadzane w związku z pandemią COVID-19, wpływają bezpośrednio na swobodę prowadzenia działalności podmiotów gospodarczych i zmniejszają możliwość uzyskiwania przychodów. Zmieniają się zachowania klientów i dostawców. Musimy na bieżąco dostosowywać się do nowej rzeczywistości, a większość tych zmian będzie odzwierciedlona w sprawozdaniu finansowym, które za 2020 r. będzie zdecydowanie inne niż w poprzednich latach. A to dlatego, że istnieje realna możliwość utraty wartości aktywów, zwiększa się ryzyko kredytowe kontrahentów. Dlatego, że może pojawić się potrzeba wprowadzenia zmian w obowiązujących umowach (np. leasingu) lub niezbędne będzie podjęcie działań o charakterze restrukturyzacyjnym. Warto rozważyć również, czy nie istnieje problem kontynuacji działalności podmiotu. No i testy na utratę wartości aktywów. To nie wszystkie z nowych tematów, które należy mieć na uwadze przystępując do sporządzania sprawozdania. O wszystkich piszemy w bieżącym wydaniu magazynu, do którego lektury serdecznie Państwa zachęcam. Jednocześnie życzę wszystkim naszym Czytelnikom wszelkiej pomyślności w Nowym, 2021 Roku – niech będzie lepszy i niech nasze życie szybko wróci na właściwe tory!

Finanse i Controlling
Temat numeru: Nowa normalność: szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstw
Od kilku miesięcy żyjemy w czymś, co można dziś nazwać nową normalnością biznesową – jeszcze gdzieniegdzie nas uwiera, nie jest perfekcyjnie skrojona, ale powoli zaczynamy przywykać. Kluczowe kroki za nami, nauczyliśmy się pracować zdalnie, wprowadziliśmy nowe sposoby komunikacji i obiegu dokumentów, wypracowaliśmy nowe standardy w kontaktach z klientami itd. Maszyna działa coraz sprawniej. Czy to oznacza, że przepracowaliśmy wszystko i plany awaryjne są nam niepotrzebne? Bynajmniej! Awarie, zastoje i niektóre ryzyka są nie do uniknięcia, ale możemy przygotować na nie naszą firmę, a kluczem do tego są dobrze wypracowane procedury. Odsyłamy do lektury artykułu pt. „Contingency plan. Ciągłość działania przedsiębiorstwa a nieprzewidziane okoliczności (nie tylko epidemiologiczne)”.
W Temacie numeru piszemy również o tym, jak zorganizować krótko- i długoterminową pracę zdalną w służbach finansowo-controllingowych, dlaczego nadal padamy ofiarą ataków hakerskich na dane i jak się przed tym ustrzec, a także odpowiadamy na pytanie, czy przejęcia mogą być dobrym sposobem na wzrost wartości przedsiębiorstwa w czasach kryzysu.
Z numeru dowiedzą się też Państwo, jak nie kłamać w raportach, czy ekonomiczna wielkość partii to opcja idealna, czy jedynie książkowa teoria, oraz jak powinna wyglądać organizacja controllingu w grupach kapitałowych. Piszemy także o skardze pauliańskiej oraz trendach na rynku pracy dla finansistów w 2021 r.

Informacja Zarządcza
Temat numeru: Trudności w procesie przygotowania danych do analizy
W przedsiębiorstwach codziennie gromadzimy niezliczone ilości danych. Jeśli jesteśmy w stanie właściwie je agregować, przechowywać i aktualizować, by następnie przekształcać je w użyteczne informacje, a informacje w wiedzę, dobra nasza. Jednak co, jeśli dane nas zalewają i już dawno straciliśmy nad nimi kontrolę? Nie jest sztuką gromadzenie danych, sztuką jest natomiast pozyskiwanie takich danych, które będą odpowiadać na potrzeby informacyjne przedsiębiorstwa. W przeciwnym razie może okazać się, że mamy ogrom nieprzydatnych informacji, a koszt ich przefiltrowania przewyższy przychód, jaki jesteśmy w stanie z nich wygenerować. Jakie trudności niesie ze sobą proces przygotowania danych do analizy oraz jak sobie z nimi poradzić? Zapraszam do lektury artykułu Tomasza Dieringa.
Mówi się, że obraz jest dziś wart więcej niż tysiąc słów. To dlatego wolimy dziś zwięzłe wizualizacje od niekończących się raportów z mnóstwem danych. Wszelkiej maści wykresy, choć czytelne, mogą jednak wprowadzić nas w błąd, szczególnie jeśli źle dobierzemy typ wykresu. A stamtąd już tylko krok do wyciągnięcia błędnych wniosków z raportów. Jak się przed tym ustrzec i nie kłamać więcej w raportach? O tym w swoim artykule pisze Michał Santus.
W numerze piszemy także o tym, jak zoptymalizować koszt wdrożenia e-commerce, jaką rolę w wizualizacji danych odgrywają kolory, w jaki sposób rozwiązania open source pomagają nam w codziennej pracy (także zdalnej) oraz jak tworzyć dodatki do Excela.