Excel pliki do samodzielnych ćwiczeń

Excel w modelu decyzyjnym make-or-buy

Wojciech Próchnicki Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 6 z dnia 2015-06-01 nr 6 z dnia 2015-06-01

Celem materiału jest przybliżenie zastosowania Excela jako narzędzia do budowania modelu ułatwiającego podjęcie decyzji – produkować czy kupować (make-or-buy). Za pomocą Excela zostanie zbudowany model do podejmowania decyzji o zakupie lub produkcji wyrobu X przez przedsiębiorstwo produkcyjne. Dodatkowo wyznaczony zostanie punkt opłacalności zakupu wyrobu X przez jednostkę.

Excel – przełamywanie syndromu tabelki

Daniel Wójcik Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 4 z dnia 2015-04-01 nr 4 z dnia 2015-04-01

Arkusz kalkulacyjny Excel jest narzędziem, które na trwałe wpisało się w krajobraz analiz i raportowania. Niezłomnie stawia czoła innowacyjnym rozwiązaniom, aby praktycznie w większości przypadków zamykać proces raportowy. Bardzo często zaawansowane systemy BI zwracają wyniki właśnie do Excela i w ten sposób dostarczane są odbiorcom informacji menadżerskiej.

Wykorzystanie arkusza MS Excel w planowaniu płynności finansowej

Daniel Wójcik Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 2-3 z dnia 2015-02-01 nr 2-3 z dnia 2015-02-01

Utrzymanie bezpieczeństwa finansowego, rozumianego jako zdolność do regulowania zobowiązań, stanowić powinno priorytet zarządzania finansami. Element ten może przesądzać o losach firmy na rynku. O ile nierentowna firma może utrzymać płynność i przetrwać na rynku, o tyle firma niezdolna do regulowania swoich zobowiązań, nawet z wysokimi zyskami, nie przetrwa i zbankrutuje. Cykl obrotu gotówki stanowi ściśle powiązany ze sobą proces i wszelkie jego zakłócenia wpływają na każdy jego element.

Kasowanie wierszy w oparciu o warunek

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

Problem: Jednym z najbardziej popularnych zagadnień w Visual Basic for Applications (VBA) jest kasowanie wierszy w oparciu o warunek. Śledząc ten temat w internecie, zauważyłem różne podejście do tematu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu pętlę, która kasuje wiersze od dołu tabeli. W jednej z książek przeczytałem, że wbudowane mechanizmy są najbardziej skuteczne i najlepiej w tym przypadku sprawdzi się autofiltr, który skopiuje interesujące nas dane do innej zakładki (bez utraty danych w tabeli głównej). Niektórzy forumowicze z kolei polecają skorzystanie z komórek specjalnych i usunięcie wszystkich niepotrzebnych wierszy jednym poleceniem. Próbowałem takiego rozwiązania, ale jest ono wolne i przy dużej liczbie danych skutkuje zawieszeniem się Excela. Jakie rozwiązanie jest zalecane?

Losowanie bez powtórzeń

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

Wiem, że w Excelu są funkcje, które pozwalają na wylosowanie liczby z określonego przedziału. Niestety nie znam sposobu na to, aby wylosować kilka liczb lub innych wartości z danego zbioru, tak aby się nie powtarzały. Przypuszczam, że można to zrobić jedynie poprzez makro, ale nie wiem, jak się do tego zabrać. Moje pytanie zatem brzmi: czy jest jakiś sposób na to, aby wylosować kilka wartości z danego zbioru bez powtórzeń?

Sumowanie kwot według waluty

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

Moje pytanie dotyczy arkusza kalkulacyjnego Excel. W drugiej kolumnie arkusza mam wpisane różne kwoty. Niektóre z nich są sformatowane jako złotówki, inne jako euro, dolary lub funty. Czy jest jakiś sposób na to, aby zsumować osobno złotówki, euro itd.? Excel nie posiada funkcji, która potrafiłaby sumować liczby według waluty.

Osadzenie pliku wideo w Excelu

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

Przeglądając różne strony poświęcone Excelowi czasami spotykam się z plikami, które zawierają animację wideo. Zastanawiam się, w jaki sposób to działa. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że w arkuszu kalkulacyjnym można zamieszczać animacje flash. Czy istnieje sposób na to, aby zamieszczać w nim pliki wideo, np. z serwisu YouTube?

Nowe funkcje obliczeniowe w Excelu 2007

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

W wersji 2007 Excela pojawiła się zarówno wstążka, jak i bardzo przydatne nowe funkcje. Mam tu na myśli nie tylko JEŻELI.BŁĄD(), ale przede wszystkim funkcje obliczeniowe, tj. ŚREDNIA.JEŻELI(), LICZ.WARUNKI(), SUMA.WARUNKÓW(), ŚREDNIA.WARUNKÓW(). Nie do końca jednak rozumiem, jak one działają. Czy mógłbym otrzymać jakieś przykłady? Czy jest w ogóle sens korzystania z nich, jeżeli nie działają one w wersji 2003 Excela? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni mówią, żeby nie korzystać z tych funkcji ze względów kompatybilności, inni natomiast twierdzą, że Excel 2003 to już przeżytek i śmiało należy się nimi posługiwać.

Kwoty składające się na daną sumę

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

W jaki sposób znaleźć kwoty, które składają się na daną sumę? Przykładowo, w kolumnie A mam listę wpłat (tylko wartości liczbowe). Chciałabym wiedzieć, które z tych wpłat należy zsumować, aby w wyniku otrzymać konkretną sumę, np. 9500 zł.

Wpływ różnych sposobów zastosowania arkusza kalkulacyjnego Excel na czas i jakość pracy

Tomasz Głuszkowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 12 z dnia 2014-12-01 nr 12 z dnia 2014-12-01

W odpowiedzi na sygnały od Czytelników publikujemy opracowanie poświęcone zastosowaniu Excela do wspomagania decyzji menedżerskich. Ilustracją rozwiązania problemu decyzyjnego jest w tym materiale przykład podejmowania decyzji w grze w sudoku. Decyzje, różnorodne pod względem złożoności oraz zakresu, podejmowane są w każdej organizacji.

Filtruj artykuły wg.