Excel zaawansowany

Analiza skupień przy zastosowaniu MS Excel

Mateusz Nowak Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 10 z dnia 2015-10-12 nr 10 z dnia 2015-10-12

Widoczny na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat rozwój technologii informatycznych umożliwił firmom dostęp do ogromnej ilości danych transakcyjnych dotyczących zachowań klientów. Niektóre z sektorów gospodarki (ubezpieczenia, rynek nieruchomości) bardzo silnie polegają w swej działalności operacyjnej na analizie tychże zachowań, dla innych (sektor budowniczy) analiza omawianych danych ma mniejsze znaczenie.

Solver – optymalizacja kosztów

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

W Excelu na co dzień wykonuję różne obliczenia, proste operacje, podsumowania. Tym razem mam do wykonania dużo trudniejsze zadanie. Problem jest związany z szeroko pojętym zagadnieniem optymalizacji, a mówiąc ściślej dotyczy wyboru odpowiedniej liczby autokarów na wycieczkę szkolną dla dzieci.

Firma przewozowa oferuje trzy rodzaje autokarów:

A – autokar mieszczący 32 osoby – koszt 600 zł,

B – autokar mieszczący 45 osób – koszt 800 zł,

C – autokar mieszczący 60 osób – koszt 1000 zł.

Wszystkich dzieci jest aż 250. Potrzebuję wynająć odpowiednią liczbę autokarów, tak aby zabrać wszystkie dzieci, nie przepłacić i jednocześnie aby zostało jak najmniej pustych miejsc w autokarach. Czy tego typu zadanie jest możliwe do wykonania za pomocą Excela?

10 najlepszych praktyk programowania w VBA

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

Chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób tworzyć najbardziej efektywny, szybki i bezpieczny kod w VBA. Czy są jakieś konkretne wytyczne lub tricki, które mogą poprawić jego jakość i wydajność?

Lista plików w katalogu

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

Wiem, że istnieje makro, które pozwala na zrobienie spisu plików znajdujących się w wybranym katalogu (z opcjonalnym uwzględnieniem podfolderów). Takie makro jest jednak dość skomplikowane – trudno je zrozumieć. Czy mógłbym otrzymać przykład kodu wraz z dokładnym komentarzem?

Kasowanie wierszy w oparciu o warunek

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

Jednym z najbardziej popularnych zagadnień w VBA jest kwestia kasowania wierszy w oparciu o dany warunek. Śledząc ten temat w internecie zauważyłem różne podejścia do tematu. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu pętlę, która kasuje wiersze od dołu tabeli. W książce przeczytałem, że wbudowane mechanizmy są najkorzystniejsze i najlepiej w tym przypadku sprawdzi się autofiltr, który skopiuje interesujące nas dane do innej zakładki (bez utraty danych w tabeli głównej). Niektórzy z kolei polecają skorzystanie z komórek specjalnych i usunięcie wszystkich niepotrzebnych wierszy jednym poleceniem. Próbowałem takiego rozwiązania, ale jest ono wolne i przy dużej liczbie danych skutkuje zawieszeniem się Excela. Jakie rozwiązanie by Pan polecił?

Solver – optymalizacja zakupów

Mariusz Jankowski Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 1 z dnia 2015-01-01 nr 1 z dnia 2015-01-01

W związku z pracą, jaką wykonuję, interesuje mnie temat optymalizacji zakupów i minimalizacji kosztów związanych z utrzymaniem stanów magazynowych. Wiem, że tego typu obliczenia można wykonywać w Excelu za pomocą narzędzia „Szukaj wyniku” i bardziej zaawansowanego „Solvera”...

Problem, z którym się zmagam, dotyczy zakupu odpowiedniej ilości produktów konkretnego typu, tak aby biorąc pod uwagę aktualną sprzedaż ich zapasy skończyły się w tym samym czasie. Problem dodatkowo polega na tym, że dostawca posiada tzw. MOQ (Minimum Order Quantity), czyli minimalną ilość zamówienia na produkty określonego typu. Czy Solver poradzi sobie z takim zadaniem?

Kurs SQL-a dla analityków

ISC Controlling i Rachunkowość Zarządcza nr 10 z dnia 2010-10-04 nr 10 z dnia 2010-10-04

Każdy analityk biznesowy przechodzi ten proces: od zafascynowania intuicyjnym interfejsem i sposobem obsługi Excela aż do... znużenia koniecznością powtarzania tych samych czynności i pokonywania tych samych kłopotów, coraz częstszych i coraz poważniejszych. Nabieramy doświadczenia, wiedzy i umiejętności, model analityczny się komplikuje. A pracochłonność i kłopoty jego obsługi wydają się narastać i nie mieć końca.

Filtruj artykuły wg.