Przyspieszanie pracy w MS Excel dzięki autokorekcie

Odwołując się do Szekspira, można powiedzieć, że są sposoby wykorzystywania narzędzi Excela, o których nie śniło się jego twórcom. Dziś będzie właśnie o takim przypadku. Bo czy dbając o poprawność językową, można jednocześnie podnieść efektywność pracy?

INFO_25_5.jpg

Excel. Dla jednych to tylko narzędzie w pracy – niekoniecznie codziennej. Dla innych, w tym niżej podpisanego, to zdecydowanie coś więcej, pasja, sposób na życie, najlepsza gra komputerowa na świecie. Nieważne jednak, na którym krańcu spektrum się znajdujemy, wszystkim nam przyda się odpowiedź na pytanie – czy da się z Excela wycisnąć jeszcze więcej? Jak sprawić, żeby praca była jeszcze szybsza i efektywniejsza?

Nie trzeba być szczególnie spostrzegawczym, aby domyślić się, że jest to możliwe. Wystarczy rzut oka na tytuł u góry tej strony. Tak, można przyspieszyć pracę w Excelu z wykorzystaniem tak banalnego narzędzia, którym jest autokorekta. I to można przyspieszyć ją znacząco. Jeśli ktoś z czytających te słowa zaczął się zastanawiać, jak to możliwe – przecież autokorekta to ten diabelski wynalazek, który wszystko, co wpiszę, zamienia na datę – spieszę z wyjaśnieniami, że mówimy o czymś zupełnie innym.

Autokorekta w Excelu to narzędzie pakietu Microsoft Office, pozwalające na automatyczne poprawianie literówek, błędów pisowni, wielkości liter, jak też wstawianie symboli i fragmentów tekstu. Jest ona domyślnie zaprojektowana do poprawiania najczęściej popełnianych błędów, ale Microsoft umożliwia własne skonfigurowanie reguł tych poprawek, co wykorzystamy dla własnej korzyści. Wszystkie poniższe rady i przykłady bazują na Excelu 2019 lub wersji 365, ale w poprzednich odsłonach naszego ulubionego arkusza kalkulacyjnego również można z nich skorzystać.

Ustawienia autokorekty

Poznajmy na początek ustawienia autokorekty, aby móc sprawniej z niej korzystać. Wybierzmy na wstążce polecenie Plik, następnie pozycję Opcje. W oknie, które się pojawi, na liście po lewej stronie wybieramy Sprawdzanie. Już teraz pojawią się pewne opcje związane ze sprawdzaniem pisowni, ale my wybierzmy przycisk Opcje Autokorekty. Otworzy się nowe okno dialogowe. Przyjrzyjmy mu się bliżej (Rysunek).

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 82% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM