Narzędzia informatyczne

CiRZ_231_35.jpg

Tabele – formatowanie liczb

Marta Mrozowska Controlling i Rachunkowość Zarządcza 12/2018 nr 12/2018 z dnia 2018-12-01

Tabele są podstawowym narzędziem w Excelu. Bez nich nie uda się żadne zestawienie ani analiza. Wszystko jedno, czy pracuje się w obszarze controllingu, finansów czy rachunkowości, dane zawsze układa się w tabelach. Warto zatem poświęcić kilka chwil, aby dane prezentowane w tabeli były przejrzyste i czytelne. Pierwszym krokiem jest odpowiednie sformatowanie liczb, które są podstawą każdej tabeli.

Bezpieczeństwo danych w Excelu

Michał Sikorski Finanse i Controlling 60/2018 nr 60 z dnia 2018-11-01

Informacja rządzi światem. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy świat cyfrowy ściera się ze światem realnym i oba przenikają się nawzajem. Dzisiaj to informacja decyduje o tym, kto wygrywa wybory, jak będzie kształtował się kurs akcji spółek notowanych na giełdzie, czy konkurencja wyprzedzi nas na rynku itd. To wszystko sprawia, że coraz częściej słyszymy o cyberprzestępstwach, których głównym celem jest kradzież danych. W środowisku gospodarczym wiele informacji jest przetwarzanych i gromadzonych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych. Dlatego niezmiernie ważnym aspektem, biorąc po uwagę powyższy wstęp, jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa danych.

CiRZ_229_21.jpg

Rysowanie w Excelu na przykładzie kont T-owych

Michał Sikorski Controlling i Rachunkowość Zarządcza 10/2018 nr 10 z dnia 2018-10-01
Od powstania pierwszej wersji arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel jest on wykorzystywany do pracy z dużymi zakresami danych, które można w przystępny sposób uporządkować, wzbogacić o niezbędne funkcje i formuły, a następnie poddać dogłębnej analizie. Rezultat końcowy można zwizualizować za pomocą wykresów, wykresów przebiegu w czasie czy formatowania warunkowego. Nikt jednak (poza niewieloma wyjątkami) nie traktuje Excela jako narzędzia do rysowania.
CiRZ_228_22.jpg

Funkcjonalność KPI w Power Pivot

Adam Kopeć Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2018 nr 9 z dnia 2018-09-01 Tekst otwarty
KPI to bez wątpienia parametry, które są ważne dla firmy, dla jej rozwoju i wzrostu. Wskaźniki można mnożyć, dopasowywać do tego, komu mają służyć, tworzyć ich warianty. Wybór kluczowego wskaźnika wydajności zależy od ciebie. Ten artykuł ułatwi ci jego obliczanie i prezentację za pomocą Power Pivot – dodatku do Excela. Dodatek Power Pivot można zainstalować do Excela od wersji 2013.
CiRZ_228_45.jpg

Model pryzmatu wyników – praktyczne przykłady

Marek Barowicz Controlling i Rachunkowość Zarządcza 9/2018 nr 9 z dnia 2018-09-01
Model pryzmatu wyników (ang. performance prism) stanowi metodę zarządzania różnymi instytucjami, wykorzystującą tzw. mapy sukcesu. Odzwierciedlają one ofensywną strategię podmiotu realizowaną przy wykorzystaniu określonych inicjatyw (przedsięwzięć) i działań. Idea tej techniki zostanie zaprezentowana na przykładzie dwóch podmiotów: organizacji non-profit „London Youth” oraz przedsiębiorstwa kurierskiego DHL UK.
CIRZ_227_25.jpg

Budżetowanie z użyciem arkusza kalkulacyjnego - wybrane narzędzia

Michał Sikorski Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2018 nr 8 z dnia 2018-08-01

Budżetowanie jest procesem złożonym, który obejmuje projektowanie, tworzenie i zatwierdzanie budżetu oraz jego późniejszą kontrolę. Dla przedsiębiorstwa budżet nie jest niczym innym jak planem działania wskazującym kierunek, w którym ma podążać. Proces konstruowania budżetu może być wspomagany przez dedykowane oprogramowanie ułatwiające zarządzanie i analizę danych, ale również w tej roli dobrze sprawdza się arkusz kalkulacyjny Excel.

CIRZ_226_34.jpg

Liczniki w programie Excel i Power BI

Bartosz Czapiewski Controlling i Rachunkowość Zarządcza 07/2018 nr 07 z dnia 2018-07-01

Wskaźniki o okrągłym kształcie w postaci liczników i mierników sprawdziły się w motoryzacji i lotnictwie, skąd trafiły do raportów biznesowych (stąd nazwy raportów na jeden ekran – dashboard i kokpit). Czy jednak ich zastosowanie w raportach, gdzie nie mamy do czynienia z danymi przekazywanymi w czasie rzeczywistym, których nie musimy śledzić kątem oka, nie jest zbyt daleko idącą metaforą? Pytanie, które należy sobie zadać, wprowadzając tego typu sposób prezentacji danych, brzmi: „Czy przedstawiają dane w najprostszy sposób, zajmując mało miejsca?”.

Prawa ręka menedżera. Test systemów do zarządzania projektami

Grzegorz Kubera Finanse i Controlling 58/2018 nr 58 z dnia 2018-07-01

Firmy, które muszą zajmować się wieloma projektami równocześnie, nie mogą polegać tylko na ludzkiej pamięci, aby wszystko było właściwie zorganizowane. Z kolei próba zapanowania nad wszystkimi informacjami i terminami za pośrednictwem poczty e-mail jest – przynajmniej w kwestii produktywności – receptą na katastrofę. Jak zatem realizować projekty na czas i bez przekraczania budżetów? Jakie firmy najbardziej skorzystają na wdrożeniu systemu do zarządzania projektami?

Analiza struktury klientów firmy z wykorzystaniem Excela

Elżbieta Chylińska Controlling i Rachunkowość Zarządcza 6/2018 nr 6 z dnia 2018-06-01

W biznesie nie tylko ważne jest, aby zdobyć nowego klienta. Czasami utrzymanie go okazuje się zdecydowanie większym wyzwaniem. Na przykładzie firmy sprzedażowo-szkoleniowej pokażemy, jak istotne jest posiadanie dobrej bazy CRM. Przy użyciu Excela można przeanalizować strukturę klientów, korzystając z dostępnych funkcji. A jak wiadomo, dobra analiza potrafi odpowiedzieć na szereg pytań i rozwiązać wiele problemów w firmie.

Filtruj artykuły wg.