Konwersja tekstu na liczbę w Excelu

Czasami zdarza się tak, że kiedy zaimportujesz lub skopiujesz dane z zewnętrznego źródła, Excel nie zrozumie poprawnie wartości liczbowych i/lub dat i zinterpretuje je jako tekst. W takiej sytuacji musisz je odpowiednio przekształcić, ponieważ w przeciwnym razie nie uda ci się wykonywać na nich poprawnie obliczeń. Poniżej zobaczysz pięć różnych metod, które w zależności od konkretnych sytuacji sprawdzają się lepiej lub gorzej.

INFO_25_27.jpg

Zagadnienie zmiany liczby zapisanej jako tekst na liczbę zrozumiałą dla Excela omówimy na podstawie przykładowych danych przedstawionych na Rysunku 1.

Funkcje CZY.LICZBA oraz CZY.TEKST

Najważniejszym dowodem tego, że liczby zostały w Excelu potraktowane jako tekst, jest wyrównanie ich do lewej strony komórki. Pamiętamy, że standardowo liczby są wyrównywane do prawej strony komórki. Na Rysunku 1 mamy przykładowe dane, które są liczbami, ale Excel błędnie zinterpretował je jako tekst. Naszym zadaniem będzie przekonwertowanie ich w taki sposób, aby Excel mógł potraktować je jako liczby.

Dodatkowo dla pierwszego przykładu dopisaliśmy jeszcze funkcje CZY.LICZBA oraz CZY.TEKST, które nam określają, jak Excel interpretuje powyższe dane. Po zastosowaniu tych funkcji mamy jasną informację, że Excel traktuje dane z kolumny A jako tekst.

Czasami możemy przekonwertować niepoprawnie zapisane liczby ręcznie. Wystarczy, że wejdziemy w edycję komórki i ponownie zatwierdzimy wartość w nią wpisaną przyciskiem Enter. Excel automatycznie powinien przekonwertować tekst na liczbę (rozpoznać, że liczba została zapisana jako tekst i odpowiednio ją przekonwertować). Może się zdarzyć, że liczba w komórce jest poprzedzona znakiem pojedynczego cudzysłowu, co oznacza, że wszystko po takim znaku ma zostać potraktowane jako tekst. Przy konwersji ręcznej wystarczy usunąć znak ' (pojedynczy cudzysłów, in. pojedynczy cudzysłów apostrofowy) i zatwierdzić zmianę przyciskiem Enter (Rysunek 2).

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM