Jak rozmawiać z użytkownikiem, czyli formularze VBA w akcji

Gdyby poprosić statystyczną osobę o dopowiedzenie czegoś do słowa „formularz”, zapewne powiedziałaby „podatkowy”. Mam nadzieję, że po tym artykule pierwszym skojarzeniem będzie „w Excelu”.

INFO_27_15.jpg

Fajnie jest z kimś porozmawiać. Zrozumieć, czego ten ktoś od nas chce. Przekazać mu nasze cele i potrzeby. Spokojnie, to nie jest jeden z tych pseudopsychologicznych tekstów krążących po mediach społecznościowych. Już przechodzę do Excela. Otóż fajnie jest porozmawiać z użytkownikiem naszego pliku, aby dokładnie zrozumieć to, czego od nas oczekuje. Jeśli taką rozmowę przeprowadzimy podczas przygotowywania pliku, to daje nam to szansę na stworzenie dobrego pliku, odpowiadającego potrzebom użytkownika. Jeśli taka szansa nie jest nam dana, musimy kombinować – stworzyć możliwie elastyczny i wszechstronny skoroszyt, a następnie pozwolić użytkownikowi samodzielnie określić, co jest mu potrzebne. Oczywiście wszystkie pytania do naszego użytkownika możemy zawrzeć gdzieś w arkuszu, pomiędzy komórkami, ale to nas w pewien sposób ogranicza. Nie wygląda to estetycznie, bo są to – choćbyśmy nie wiem jak zaklinali rzeczywistość – wypełnione komórki Excela.

Na szczęście jest sposób na inną komunikację z użytkownikiem. Bardziej rozbudowaną, bardziej intuicyjną i do tego ładniej wyglądającą. To formularze UserForm, jedna z możliwości zmieniania sposobu komunikacji z klientem, podarowana nam przez VBA.

MsgBox i InputBox

Zanim jednak opiszę podstawy stosowania formularzy, małe przypomnienie. W naszych projektach VBA możemy dość sprawnie komunikować się z użytkownikiem w prostych kwestiach bez korzystania z formularzy UserForm. W tym celu możemy skorzystać z dwóch funkcji – MsgBox oraz InputBox. Pierwsza z nich pozwala na proste przekazywanie komunikatów użytkownikowi, jeśli jest używana samodzielnie. W takim wypadku jej składnia wygląda następująco:

MsgBox „Tu wpisz komunikat dla użytkownika”

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM