Radiowe słupki, czyli sterowanie wykresem za pomocą pól wyboru

Wykres w Excelu sterowany radiem? Wydaje się to niemożliwe – i takie też jest. A jednak wszystkie te słowa znajdą zastosowanie w poniższym tekście, dzięki czemu stworzymy prawdziwie interaktywny wykres słupkowy.

INFO_24_35.jpg

Na rynku są dostępne coraz lepsze rozwiązania, pozwalające na efektywne i efektowne prezentowanie danych. Są one jednak stosowane w nielicznych firmach, a nawet wtedy zdarza się, że w ograniczonym zakresie. Pamiętam, jak podczas szkolenia dla działu finansowego klienta zaskoczyłem uczestników wiadomością, że Tableau, stosowane przez ich dział marketingu, może być też z powodzeniem wykorzystywane przez controlling czy analityków do prezentacji danych finansowych.

W działach finansowych króluje Excel i wiele wody musiałoby upłynąć, aby to się zmieniło. Jednak korzystając z najpopularniejszego arkusza kalkulacyjnego świata, nie jesteśmy wcale skazani na nudne, statyczne tabele i wykresy. Za pomocą kilku narzędzi możemy stworzyć interaktywne dashboardy, z przejrzystą i wygodną prezentacją danych. W tym celu należy sięgnąć w Excelu do karty Deweloper. Jeśli nie jest ona widoczna w naszej aplikacji, wystarczy kliknąć na wstążce prawym przyciskiem myszy i z menu wybrać Dostosuj Wstążkę, a następnie w oknie opcji zaznaczyć widoczność tej karty.

Zanim jednak przejdziemy do tworzenia interaktywnego wykresu, przyjrzyjmy się danym, które na nim przedstawimy. Przyjmijmy, że mamy tygodniowe zestawienie zamówień złożonych w pięciu regionach sprzedaży naszego przedsiębiorstwa (Rysunek 1). Takie dane najlepiej przedstawić na wykresie słupkowym. Jeśli jednak zamieścimy je wszystkie razem obok siebie, czytelność takiego zestawienia może budzić wątpliwości. Chcemy pokazać je naszemu odbiorcy w podziale na poszczególne regiony, z możliwością podglądu wykresu skumulowanego. Pomogą nam w tym przyciski... radiowe.

Na karcie Deweloper jest rozwijane menu Wstaw. Widzimy tu dwie grupy podobnych elementów, które można dodać do naszego arkusza – Kontrolki formularza i Kontrolki ActiveX. Warto wyjaśnić, czym różnią się te dwa zbiory. Kontrolki formularza to proste przyciski lub suwaki, za pomocą których możemy sterować naszym arkuszem. Nie wymagają znajomości VBA, ale można przypisywać do nich utworzone wcześniej makra. Z kolei kontrolki ActiveX są nieco bardziej zaawansowane w obsłudze. Pozwalają choćby na większą modyfikację wyglądu. Jest ich też więcej – kliknięcie w ikonę Więcej formantów wyświetla listę kilkudziesięciu różnorodnych kontrolek.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM