5 trików dotyczących formatowania komórek w arkuszu

Temat związany z formatowaniem komórek jest bardzo złożony, ponieważ obejmuje m.in. takie wątki jak formatowanie niestandardowe, style czy motywy. W artykule przedstawiono najciekawsze zagadnienia związane z formatowaniem komórek w Excelu.

INFO_20_14.jpg

W niniejszym opracowaniu pokażę kilka przydatnych sztuczek, które usprawniają pracę w Excelu.

Porada 1. Zwodnicze zaokrąglanie liczb po przecinku

Bardzo częstym błędem początkujących użytkowników jest przyjęcie, że to, co widzimy na ekranie jest rzeczywistą liczbą. Takie założenie jest mylne i często prowadzi do nieprzewidzianych problemów, które trudno namierzyć. Widok 1 pokazuje fragment arkusza, którego celem jest wyliczenie ceny sprzedaży na podstawie ceny zakupu. Przed wykonaniem tej operacji cena zakupu musi zostać zaokrąglona w górę do pełnych złotówek. Komórka C2 pokazuje cenę zakupu sformatowaną w sposób walutowy, bez miejsc po przecinku. Komórka D2 zawiera formułę =ZAOKR.GÓRA(A2;0). Pomimo że w obu przypadkach widzimy na ekranie kwotę 25 zł, to jednak cena sprzedaży jest różna (w obu przypadkach do tych kwot dodaliśmy 50% marży). Jak możemy się przekonać, patrząc na widok 1, liczba, którą widzimy nie jest tą, na której operuje formuła. Rzeczywistą wartość możemy zaobserwować na pasku formuły i to musi zapamiętać każdy początkujący użytkownik Excela.

Porada 2. Szybkie usuwanie formatów liczbowych i obramowań

Excel pozwala bardzo szybko przywrócić format ogólny dla liczb, bez usuwania innych elementów formatowania (np. kolor czcionki, kolor wypełnienia, pogrubienie, podkreślenie, kursywa). Ten bardzo przydatny skrót to Ctrl+Shift+`. Drugim bardzo pomocnym skrótem jest Ctrl+Shift+-. Ta kombinacja trzech klawiszy pozwala na usunięcie obramowania w zaznaczonym zakresie komórek. Widok 2 bardzo ładnie pokazuje działanie tych dwóch skrótów. Pierwsza tabela to nasza sformatowana tabelka źródłowa. Tabela środkowa to efekt zastosowania pierwszego z opisanych skrótów. Widzimy, że zachowane zostało pogrubienie, kursywa i kolor wypełnienia w nagłówkach. Zniknęły natomiast formaty: walutowy i procentowy. Ostatnia tabelka to tak naprawdę nasza tabela źródłowa po zastosowaniu drugiego skrótu. Jak widać, wszelkie formatowanie zostało zachowane, usunięto jedynie obramowanie.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 55% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM