Podatek handlowy pojawi się w 2021 r. Podwyższenia podatków dla obywateli nie będzie - zapewnia minister finansów

Minister finansów Tadeusz Kościński przekonywał w wywiadzie, że rząd nie planuje podwyższać podatków dla obywateli. Poinformował też, że wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej na pewno nie nastąpi w tym roku.

INFO_24_5.jpg

Nie ma teraz pomysłów, by zwiększać podatki dla obywateli – powiedział Kościński w wywiadzie udzielonym wp.pl. – Podatek od sprzedaży detalicznej wprowadzimy w przyszłym roku, zamiast w 2020 r. – dodał. Chodzi o podatek zwany potocznie handlowym, który mają płacić największe sieci handlowe.

Podatek handlowy. Spór Polski z KE

Przypomnijmy: rząd uchwalił ustawę o tym podatku w 2016 roku, ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie w tej sprawie i wezwała Polskę do zawieszenia jego stosowania. Uznała, że jego konstrukcja faworyzuje mniejsze sklepy, co mogło zostać uznane za pomoc publiczną. Rząd zaskarżył decyzje KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po trzech latach TSUE uznał, że Komisja popełniła błąd.

Jednak KE złożyła odwołanie i spór dalej się toczy przed TSUE. Do czasu jego ostatecznego rozstrzygnięcia rząd wstrzymuje się przed wprowadzeniem podatku.

Zdaniem ministra Kościńskiego wielkie firmy powinny płacić podatki w Polsce, zamiast wyprowadzać je do rajów podatkowych, a pieniądze z podatków powinny trafiać do polskiej gospodarki i być przeznaczone np. na budowę dróg czy szpitali.

Minister o podatkach i e-deklaracjach

Minister mówił też w rozmowie, że należy rozważyć formę, w jakiej komunikowane są sposoby wydawania pieniędzy z podatków, na wzór trybu informowania o inwestycjach z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

Kościński powiedział, że MF ma już 97 proc. zeznań podatkowych PIT za 2019 r., a papierowe wersje rozliczeń będą spływały jeszcze ok. tydzień.

Deklaracje elektroniczne doskonale się sprawdziły – ocenił minister. – Mieliśmy w tym roku 18 mln 300 tys. zeznań cyfrowych. To nowy rekord – dwa miliony więcej, niż w zeszłym roku – poinformował.

Ujawnił też, że jego ministerstwo pracuje nad automatyzacją i cyfryzacją kolejnych aspektów swojej działalności.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 0% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM