Cyfrowe państwo - cyfrowy przedsiębiorca. Jak technologie cyfrowe zmieniają zasady gry?

W relacji przedsiębiorca–państwo w obszarze cyfryzacji dzieje się wiele. Digitalizacja w obrębie administracji państwowej ma z jednej strony usprawnić jej działalność i zautomatyzować obsługę interesariuszy, z drugiej zaś ograniczyć liczbę nadużyć gospodarczych poprzez kontrolę podmiotów w trybie ciągłym, a nie doraźnym. Z punktu widzenia obywatela i przedsiębiorcy to dobry znak, gdyż spowoduje eliminację nieuczciwych podmiotów.

MC_69_7.jpg

Cyfrowy świat

Patrząc na współczesny świat i gospodarkę XXI w., chyba nikt nie ma wątpliwości, że żyjemy w cyfrowych czasach. Smartfony, towarzyszące nam wszędzie, wiedzą o nas wszystko – gdzie byliśmy, co jedliśmy na obiad, z kim spędzaliśmy czas. Mamy do dyspozycji aplikacje do obsługi życia na każdym możliwym poziomie – organizacja własna, kalendarze, nawigacje, opinie, przepisy, bankowość, gry mobilne, wszystko, czego pragniemy. Następujące zmiany pokoleniowe powodują, że coraz mniej osób nigdy nie miało styczności z Internetem i komputerem. Obecnie nawet seniorzy nie chcą być wykluczeni cyfrowo, sieć wciąga powoli całe nasze analogowe życie. Nowe pokolenia konsumentów nie wyobrażają sobie innych możliwości komunikacji z dostawcami niż cyfrowe, młodzi pracownicy zdecydowanie częściej wolą pisać wiadomości, zamiast dzwonić. Sieć i social media zagarniają coraz większą część realnego życia – czy to pozytywne, czy negatywne zjawisko, pozostawiam do indywidualnej oceny, ale trzeba stwierdzić fakt, że proces ten nabiera rozpędu. Reklama, telewizja, gazety papierowe, rozrywka istnieją już głównie w świecie cyfrowym. Branża gier wideo jest od kilku lat większa od branży filmowej. Cyfrowe książki i gazety zyskują coraz większą popularność wśród czytelników. Niedawno jeden z największych wydawców mediów papierowych ogłosił upadłość, mimo że wydawał bardzo popularne magazyny. To znak czasów, okazuje się, że wszyscy jesteśmy obywatelami Internetu.

Przedsiębiorstwo w cyfrowym świecie

W takiej rzeczywistości musimy nie tylko żyć, ale też funkcjonować jako przedsiębiorcy, co oznacza, że w tyle głowy powinniśmy zawsze zadawać pytania, czy nasz dług cyfrowy nie zwiększa się zbyt szybko? Czy nasza konkurencja nie jest już daleko przed nami? W jakim miejscu technologicznie jesteśmy? W każdej branży i sektorze musimy trzymać rękę na pulsie, gdyż gospodarka zmienia się codziennie. Konkurencja nie śpi i jeżeli nie jesteśmy na bieżąco z dostępnymi rozwiązaniami technologicznymi, zostajemy w tyle, a suma kosztów, która będzie nam potrzebna do dogonienia czołówki, każdego dnia będzie się zwiększała.

W firmach pozostają ogromne obszary do automatyzacji, których istnienia ich władze prawdopodobnie nawet nie są świadome. Nie wszyscy zarządzający mają wyobraźnię cyfrową i czasem nie są w stanie uzmysłowić sobie możliwości, które dałyby im dostępne na rynku programy. Tymczasem koszty licencji są coraz niższe ze względu na dużą konkurencję pomiędzy producentami oprogramowania, dlatego nawet w przypadku bardzo specjalistycznych potrzeb możemy znaleźć programy w przystępnej cenie, które ułatwią nam prowadzenie biznesu.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 79% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM