Finanse i Controlling
Temat numeru: Cyfrowe wyzwania przedsiębiorstw
Na naszych oczach ma miejsce rewolucja w relacjach państwo–przedsiębiorca. Administracja państwowa, w tym fiskus, traktuje cyfryzację jako sposób na ograniczenie nadużyć gospodarczych i uszczelnienie systemu podatkowego. I tak jak w przypadku osób fizycznych cyfryzacja podatków ma więcej plusów niż minusów (gdyż oznacza daleko idące usprawnienia w obsłudze podatników), tak w przypadku firm wiąże się z wyzwaniami, utrudnieniami i, przede wszystkim, kosztami. Kosztem są tu zarówno odpowiednie systemy informatyczne i ich wdrożenie, jak i ewentualne kary wynikające z niedopełnienia formalności sprawozdawczych.
W Temacie numeru podejmujemy kwestię zmian, jakie przyniosła przedsiębiorcom daleko idąca informatyzacja administracji państwowej. Piszemy o tym, jak cyfryzacja zmienia zasady gry między przedsiębiorcą i państwem, a także między samymi przedsiębiorcami. Omawiamy najważniejsze konsekwencje nowej „relacji cyfrowej” fiskus–podatnik i wyjaśniamy, co oznaczają one dla przedsiębiorców. Dokonujemy również przeglądu obszarów cyfryzacji aktywności urzędów skarbowych oraz najważniejszych zmian w zakresie cen transferowych.
Nie odchodząc daleko od Tematu numeru, piszemy o tym, jak w dobie informatyzacji wygląda kwestia zawierania umów o pracę i prowadzenia spraw kadrowych online, i co mówi o tym prawo. Mając z kolei świadomość, że zasoby ludzkie to kluczowy czynnik przyczyniający się do osiągania przez przedsiębiorstwo pożądanych wyników, piszemy o sposobach jego pomiaru, a także wyjaśniamy, dlaczego audyt personalny może być skutecznym narzędziem usprawniającym proces zarządzania zespołem pracowniczym.
W numerze przeczytają Państwo również o tym, czy mówiąc AI, powinno powiedzieć się także BI, jak w Excelu przygotować analizę trendu i sezonowości sprzedaży, a także o sytuacji prawnej wierzyciela w postępowaniu restrukturyzacyjnym.
W tym wydaniu: