Przydatne rozwiązania w pracy z Power Query

Nieodłącznym elementem procesu analizy danych jest ich przygotowanie. W wielu firmach etap ten przeprowadza się za pomocą Power Query, które z chwilą swojego pojawienia się w 2013 roku, na stałe zmieniło proces pobierania, transformacji i udostępniania danych w Excelu. Ręczne i powtarzalne czynności związane z przygotowaniem danych zostały zautomatyzowane, uwalniając dodatkowy potencjał, jaki można przeznaczyć na analizę danych i podejmowanie decyzji.

INFO_25_72.jpg

Praca w Power Query nie jest skomplikowana, jednak wymaga od użytkownika poznania różnych opcji, pozwalających na pełniejsze wykorzystanie potencjału, jaki oferuje ta technologia. W niniejszym artykule chciałbym przedstawić kilka rozwiązań, dzięki którym praca w Power Query stanie się jeszcze efektywniejsza.

Dynamiczna ścieżka do źródła danych

Jedną z głównych zalet Power Query jest możliwość pobierania danych z wielu różnych źródeł. Wśród nich można wymienić m.in. poszczególne pliki, bazy danych, sieci Web, platformy Azure i inne źródła. Podczas definiowania połączenia do danych może pojawić się potrzeba stworzenia łącza, które będzie zmieniało swoją ścieżkę w zależności od zadanych kryteriów. Na przykład dane, które chcemy pobrać co miesiąc będą znajdowały się w innym folderze o nazwie złożonej z połączenia danego roku i miesiąca. Pobranie danych do Power Query z tak określonego źródła można osiągnąć dzięki dynamicznej ścieżce połączenia, która korzysta z tzw. parametrów. Parametry są zmiennymi, które można modyfikować w celu uzyskania odmiennego wyniku dla danego zapytania, np. dla potrzeb filtrowania danych. Aby utworzyć parametr należy uruchomić okno dodatku Power Query, a następnie na karcie Strona główna kliknąć na przycisk Zarządzaj parametrami > Nowy parametr (Rysunek 1).

W pojawiającym się okienku mamy możliwość zdefiniowania cech danego parametru, określając m.in. jego nazwę, typ danych, jakie będzie obsługiwał, lub źródło danych, na bazie których powstanie. W analizowanym przez nas przypadku parametr o nazwie Data, będzie obsługiwał dane o typie tekstowym, dla których źródłem będzie dowolna wartość wprowadzona przez użytkownika. Aby ustalony parametr zadziałał zgodnie z przeznaczeniem, tekst wpisany w polu Wartość bieżąca powinien być zgodny z założonym wcześniej schematem „RRRR.MM” (Rysunek 2).

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 81% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM