Tworzenie dodatków do Excela – to łatwe!

Ścieżka wielu użytkowników Excela jest podobna. Najpierw poznajemy coraz dziwniejsze funkcje. Potem zaprzyjaźniamy się z VBA. Potem wykorzystujemy tę wiedzę, aby pomóc innym. A potem próśb o pomoc jest zbyt wiele i chcielibyśmy móc jakoś wysłać fragment naszej wiedzy komuś w prezencie. I do tego służą dodatki w Excelu.

INFO_26_5.jpg

Jesteś znawcą Excela. Nie, to mało powiedziane. Excela masz w małym palcu. Wiesz o nim wszystko. VLOOKUP czy PIVOT to imiona twoich dzieci. Oczywiście, że znasz VBA, bo na tym poziomie byłby wstyd przed rodzicami, gdyby zabrakło ci tej wiedzy. Makra piszesz z zamkniętymi oczami. Ale tworzenie tylko dla siebie to za mało, a rozsyłanie mailem arkuszy kalkulacyjnych z instrukcją, co gdzie kliknąć, już cię nie bawi. Chcesz wejść na wyższy poziom pomagania ludziom w Excelu. Chcesz wybudować sobie pomnik trwalszy niż ze spiżu.

Albo po prostu masz bardzo fajne makro lub niesamowicie przydatną funkcję swojego autorstwa i nie chcesz każdorazowo uruchamiać skoroszytu, w którym jest ten konkretny kod VBA. W każdym z powyższych przypadków możesz pokusić się o stworzenie dodatku do Excela. Będzie to plik z zapisanym kodem VBA, który uruchomi się w tle przy każdym otwarciu Excela.

Po co tworzyć dodatki do Excela? Aby ułatwić użytkownikom naszego kodu korzystanie z niego. Bez względu na to, jak zaplanujemy działanie naszego dodatku, zainstalowany dodatek uruchomi się automatycznie przy włączeniu Excela. Ponadto będzie on działać w tle, w sposób niewidoczny nawet dla średniozaawansowanych użytkowników. Wszelkie arkusze dodatku będą ukryte, bez możliwości ich wyświetlania. Jeśli nasz kod VBA dokonuje jakichś zmian w pliku dodatku, zapytanie o ich zapisanie nie jest wyświetlane. Możemy dodatkowo zabezpieczyć naszą aplikację hasłem, żeby uniemożliwić zmienianie jej, także przypadkowe. Wszystko to sprawia, że znacząco maleje ryzyko pomyłkowego uszkodzenia naszej pracy przez użytkownika, a tym samym konieczności rozwiązywania problemów lub wystąpienia dyskomfortu przy korzystaniu z naszego kodu.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 87% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM