CFO a sprawozdawczość finansowa

Pilnowanie faktur, prowadzenie księgowości, płacenie podatków, kontakty z bankami – tak jeszcze kilkanaście lat temu postrzegana była rola dyrektora finansowego w przedsiębiorstwie. W dzisiejszych czasach sytuacja jest kompletnie inna. Obecnie dyrektorzy finansowi to biznesowi stratedzy, którzy bardzo często wytyczają długofalowy kierunek rozwoju przedsiębiorstwa, dostarczają obiektywnych informacji o kondycji biznesu, posługują się benchmarkami, kontrolują KPI, a także wykorzystują informacje o trendach i dane rynkowe, dzięki czemu są zdolni przewidywać właściwe kierunki rozwoju organizacji.

MC_75_55.jpg

Dobry CFO musi przede wszystkim koncentrować się na przyszłości przedsiębiorstwa, próbując znaleźć sposób na poprawę wyników finansowych, optymalizację kosztów, zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa czy poprawę pozycji rynkowej. Można pokusić się o odważne stwierdzenie, że dyrektorzy finansowi mają dziś ogromny wpływ nie tylko na swoje firmy, ale również na całą polską gospodarkę – bowiem to od ich decyzji w ogromnej mierze zależą PKB, zatrudnienie, inwestycje czy inflacja.

CFO obarczony jest jeszcze jednym obowiązkiem – który z roku na rok stanowi coraz większy ciężar, a mianowicie mowa tutaj o odpowiedzialności za dochowywanie wymogów biurokratycznych oraz sprawozdawczość finansową. To właśnie CFO w największej mierze odpowiedzialny jest za to, żeby przedsiębiorstwo działało zgodnie z wymogami prawnymi, urzędnicy i sądy nie nakładali na przedsiębiorstwo kar za przygotowanie błędnych deklaracji podatkowych, a jej zarząd nie trafił „za kratki”. Zmienny i niejasny system podatkowy, rozbudowane obowiązki sprawozdawcze, których z roku na rok jest coraz więcej, dziesiątki formularzy, które regularnie wysyłane są do różnych instytucji państwowych czy mnogość formalności, które należy spełnić, aby uzyskać unijną dotację – to tylko niektóre przykłady biurokratycznych wymogów, z którymi na co dzień mierzą się dyrektorzy finansowi.

Ostatnie lata pokazują, że rola CFO uległa diametralnej zmianie

CFO zaczął być postrzegany nie tylko przez pryzmat eksperta w dziedzinie sprawozdawczości finansowej i podatkowej, ale również jako inicjator wielu wewnętrznych inicjatyw oraz wizjoner, który ma ogromny wpływ na bieżącą działalność i procesy decyzyjne w organizacji.

Dokonująca się na naszych oczach ewolucja sprawia, że na barkach CFO spoczywa coraz większa odpowiedzialność. Jako taką należy postrzegać, przede wszystkim, transformację cyfrową.

W obecnych czasach szerokie horyzonty i duża wiedza z obszaru finansów nie wystarczą do wyznaczania kolejnych kierunków rozwoju przedsiębiorstwa. Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że niezbędna do tego jest nowoczesna technologia. Obecność wirusa SARS-CoV-2 uwidoczniła bowiem słabe punkty każdej organizacji, w tym, przede wszystkim, brak rozwoju cyfrowych kompetencji. Narzędzia informatyczne budują wartość organizacji. Optymalizacje procesów pozwalają przedsiębiorstwu na efektywniejsze działanie i przyczyniają się do obniżenia kosztów. Odpowiednie systemy umożliwiają szybsze podejmowanie decyzji, generowanie oszczędności oraz zarządzanie rentownością jednostki. Technologia pozwala dostrzec nowe możliwości i zdefiniować nowe obszary, które mogą zapewnić firmie większe przychody. Nowe podejście do modelowania zysku pozwala dużo wcześniej dokonać analizy prognozowanych przychodów czy oceny zmieniających się trendów biznesowych.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM