Dochody z zagranicy – aspekty podatkowe

W obecnej sytuacji gospodarczej, coraz częściej dochodzi do relokacji pracowników – zagraniczni pracownicy są relokowani do Polski, polscy przenoszą się za granicę. Nierzadko pracownicy wykonują swoje obowiązki w dwóch lub więcej państwach. Co więcej – obecnie, w związku z mającą miejsce pandemią COVID-19, nastąpiła zmiana dotychczasowego trybu pracy i wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzono pracę zdalną. Oznacza to, że pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie. Jak zatem prawidłowo opodatkować dochody z pracy wykonywanej poza granicami kraju?

CiRZ_11_5.jpg

Rozwój gospodarczy przyniósł za sobą wiele skutków, a jednym z nich są bez wątpienia inwestycje zagranicznych przedsiębiorców w Polsce. Zagraniczne podmioty chętnie korzystają przy tym z dobrze wykształconych oraz posiadających bogate doświadczenie polskich specjalistów. Polscy przedsiębiorcy z kolei inwestują na rynkach zagranicznych i tam szukają wykwalifikowanej kadry. Często dochodzi również do relokacji pracowników – zagraniczni pracownicy są relokowani do Polski, polscy przenoszą się za granicę. Często mamy do czynienia z sytuacją, że pracownicy wykonują swoją pracę w dwóch lub więcej państwach. Dodatkowo, epidemia COVID-19, spowodowała zmianę dotychczasowego trybu pracy i wprowadzanie coraz częściej możliwości pracy zdalnej. Oznacza to, że pracownicy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie.

Niestety, wraz z nowymi możliwościami, rodzą się również wątpliwości co do właściwego opodatkowania dochodów z pracy – szczególnie te, dotyczące właściwego wyboru kraju, w którym należy dochody z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia opodatkować.

Rezydencja podatkowa

Podstawowym pojęciem, na które należy zwrócić uwagę przy wątpliwościach dotyczących właściwego miejsca opodatkowania dochodów uzyskiwanych od zagranicznego pracodawcy jest rezydencja podatkowa, czyli w przypadku osób fizycznych nic innego niż kraj zamieszkania dla celów podatkowych.

Miejsce zamieszkania jest istotne, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych1 (dalej: UPDOF) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 86% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM