IFRS 9 - nowe wyzwania w zakresie instrumentów finansowych

Iwona Galbierz-Sztrauch Krzysztof Gąbka Michał Walkowiak Magazyn Controlling 53/2017 nr 53/2017 z dnia 2017-08-08
FiC_53_60.jpg

Już w 2018 r. sektor finansowy czeka historyczna zmiana w zakresie klasyfikacji i wyceny instrumentów finansowych, a szczególnie ujmowania strat kredytowych i odpisów na utratę wartości, będąca skutkiem wprowadzenia standardu MSSF 9 Instrumenty Finansowe.

Nowy standard zastąpi dotychczasowy MSR 39. Bezprecedensowa skala zmian wprowadzanych przez nowy standard wymusza zarówno na sektorze finansowym, jak i na przedsiębiorstwach operujących poza branżą finansową gruntowne przygotowanie do wdrożenia nowego standardu.

Fundamentalna zmiana koncepcji ujmowania strat kredytowych

MSSF 9 wprowadza fundamentalną zmianę w zakresie ujmowania strat kredytowych poprzez odejście od dotychczasowej koncepcji odpisów na straty poniesione na rzecz strat oczekiwanych. Model strat poniesionych zdefiniowany w MSR 39 był przedmiotem wzmożonej krytyki ze względu na odraczanie rozpoznawania strat kredytowych w rachunku zysków i strat. Nowy model ujmowania strat kredytowych wymaga rozpoznania oczekiwanych strat w rachunku zysków i strat dla wszystkich aktywów finansowych. Wymóg ten dotyczy również nowo udzielonych aktywów, jak i aktywów pozyskanych w wyniku transakcji kupna. Takie podejście różni się istotnie od wymogów MSR 39, w którym straty na danym aktywie były rozpoznawane dopiero w momencie identyfikacji zdarzenia powodującego utratę wartości. W konsekwencji pod MSSF 9 wszystkie nowo udzielone aktywa finansowe będą mieć odpisy aktualizujące w wysokości co najmniej ١٢-miesięcznych oczekiwanych strat kredytowych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywny abonament przejdź do LOGOWANIA. Aby dobrać najkorzystniejszy plan abonamentowy przejdź do ZAMÓWIENIA ABONAMENTU.

Zaloguj Zamów abonament

    Źródło: Magazyn Controlling 53/2017

Drukuj

Zobacz również

Filtruj artykuły wg.