Mistrzowie budżetowania wspomagają się procesowym ERP

Renata Łukasik Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017 nr 8/2017 z dnia 2017-08-01
CiRZ_215_15.jpg

Budżetowanie to jeden z kluczowych elementów zarządzania firmą. Choć zazwyczaj za ostateczny kształt budżetu odpowiada jedna osoba, to wpływ na prawidłowość danych i tempo ich zbierania wywiera wiele osób z różnych poziomów organizacji i działów. Mistrzowie budżetowania to rozumieją i dlatego chętnie korzystają z procesowych systemów ERP, które ułatwiają i organizują ten proces, minimalizując przy tym ryzyko błędów.

O tym, że skuteczne budżetowanie przekłada się na wymierne korzyści dla firmy, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto zatem zastanowić się, jaki model budżetowania przyjąć. W budżetowaniu odgórnym to zarząd w sposób autorytatywny ustala cele, które następnie przekazuje niżej do realizacji. Budżetowanie oddolne polega na włączeniu w przygotowanie budżetu także innych osób (najlepiej, jeśli są to szefowie komórek miejsc powstawania kosztów oraz centrów zysków). Taki sposób budżetowania daje zwykle lepsze rezultaty, gdyż współtworzenie budżetu przez menadżerów pozwala im w pewnym zakresie współdecydować o strategii firmy. Budowanie świadomości kosztowej menadżerów zwiększa ich odpowiedzialność za realizację określonych celów oraz motywację do wykonania planów. Włączenie kierownictwa niższego szczebla w proces budżetowania pozwala także korzystać z wiedzy całej organizacji, co przekłada się na bardziej realistyczny charakter budżetu.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywny abonament przejdź do LOGOWANIA. Aby dobrać najkorzystniejszy plan abonamentowy przejdź do ZAMÓWIENIA ABONAMENTU.

Zaloguj Zamów abonament

    Źródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017

Drukuj

Zobacz również

Filtruj artykuły wg.