Rola CFO w przygotowaniu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju
Przygotowanie raportowania niefinansowego jest jednym z kluczowych wyzwań, przed którym stoją obecnie polskie firmy. Przepisy Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), wdrożone w grudniu 2024 r. do krajowego porządku prawnego nowelizacją Ustawy o rachunkowości, wprowadzają obowiązek raportowania ESG dla coraz szerszego grona podmiotów. W pierwszym kwartale 2025 r. opublikowane zostaną pierwsze sprawozdania zrównoważonego rozwoju przygotowane za rok obrotowy 2024 przez największe spółki – duże jednostki zainteresowania publicznego, których liczba pracowników przekracza 500 osób. W kolejnych latach obowiązek raportowy będzie stopniowo rozszerzany, a docelowa liczba podmiotów zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz terminy jej przygotowania uzależnione będą od ostatecznych decyzji w zakresie wdrożenia pakietu Omnibus.

Jednolite standardy raportowania
Do najważniejszych zmian w zakresie sprawozdawczości ESG należy wprowadzenie jednolitych standardów raportowania – struktura i zakres wymaganych ujawnień są określone przez Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS). Wymagają one szczegółowego przedstawienia danych na temat kwestii ESG w określonym układzie według konkretnej specyfikacji tzw. punktów danych. Co ważne, informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju będą prezentowane obowiązkowo w wyodrębnionej sekcji sprawozdania zarządu z działalności jednostki – oznacza to, że organizacje będą musiały znacząco przyspieszyć i usprawnić procesy gromadzenia danych dotyczących zrównoważonego rozwoju w porównaniu z aktualnymi terminami przygotowywania raportów niefinansowych. I wreszcie zmiana niewątpliwie fundamentalna i wpływająca całościowo na zaprojektowanie procesu przygotowywania raportowania to konieczność poddania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju niezależnej atestacji przez biegłego rewidenta, który przeprowadza usługę zgodnie z postanowieniami Krajowego Standardu Usług Atestacji Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju 3002PL.
Odpowiedzialność pionu finansowego
Opisane zmiany regulacyjne skutkują nowymi oczekiwaniami i wymaganiami co do roli dyrektora finansowego w organizacji. W spółkach przygotowujących sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju za rok 2024 można zaobserwować stopniowe zwiększanie odpowiedzialności funkcji finansów za koordynację działań dotyczących raportowania ESG. O ile sama treść ujawnienia często pozostaje domeną komórek tradycyjnie odpowiadających w poprzednich latach za przygotowanie raportów niefinansowych, to już w kwestiach strukturyzacji procesu raportowego, wprowadzenia mechanizmów kontroli nad jakością danych pozyskiwanych wewnętrznie w organizacji (w tym od spółek zależnych) i od dostawców zewnętrznych, a także współpracy z biegłym rewidentem przeprowadzającym usługę atestacyjną dostrzegalne jest zaangażowanie CFO i przedstawicieli pionu finansów.
Nowa rola CFO
Tradycyjnie dyrektorzy finansowi byli odpowiedzialni przede wszystkim za zarządzanie finansami, koncentrując się na wskaźnikach takich jak przychody, zyski i rachunek przepływów pieniężnych. Ich kompetencje poszerzyły się w ostatnich latach o inicjatywy transformacyjne i cyfrowe. Obecnie, gdy zrównoważony rozwój staje się integralną częścią sukcesu biznesowego i budowania wartości, rola CFO rozszerza się o raportowanie zrównoważonego rozwoju i jego wpływu na wyniki finansowe; pomiar, analizę i komunikację wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie) w sposób przejrzysty i zgodny z wprowadzanymi regulacjami, przy jednoczesnym zapewnieniu ostrożnego i bezstronnego podejścia, aby zapobiec zniekształceniu raportowanych wskaźników i zbudowaniu nieprawdziwego i nadmiernie optymistycznego obrazu działań przedsiębiorstwa w odbiorze interesariuszy (uniknięcie tzw. greenwashingu). Można oczekiwać, że w kolejnych latach tendencja ta będzie kontynuowana, a przewidywana zmiana paradygmatu roli CFO w obszarze raportowania zrównoważonego rozwoju ma wiele przyczyn.
Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści
Pozostałe 65% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.