Proces budżetowania - budowa master budget

Wojciech Próchnicki Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017 nr 8/2017 z dnia 2017-08-01
CiRZ_215_06.jpg

Budżetowanie jest metodą wewnętrznego oddolnego planowania w przedsiębiorstwie, podporządkowanego realizacji strategicznych celów i efektywnemu wykorzystaniu zasobów1. Jest to proces przygotowania i opracowania serii wspólnych budżetów oraz łączenia ich w jeden budżet główny przedsiębiorstwa.

Budżetowanie i jego etapy

Budżetowanie obejmuje stosowanie różnych metod związanych z ustalaniem, realizacją i kontrolą budżetu. Jest metodą zarządzania ukierunkowaną na poprawę efektywności wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa. Budżet stanowi narzędzie pobudzenia działania zorientowanego na określone cele i koordynację realizacji bieżących decyzji operatywnych2. Dzięki budżetom działania różnych ośrodków odpowiedzialności mogą być zespolone i skoordynowane w jeden wspólny plan. Powinien on wspomagać kierowników jednostki w zarządzaniu i kontrolowaniu działalności, za którą są odpowiedzialni.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywny abonament przejdź do LOGOWANIA. Aby dobrać najkorzystniejszy plan abonamentowy przejdź do ZAMÓWIENIA ABONAMENTU.

Zaloguj Zamów abonament

    Źródło: Controlling i Rachunkowość Zarządcza 8/2017

Drukuj

Zobacz również

Filtruj artykuły wg.