Jakiego lidera i jakich kompetencji potrzebuje zespół multidyscyplinarny?

Rzeczywistość zmienia się dziś błyskawicznie – wymaga od nas szybkiej adaptacji, ciągłego poszerzania umiejętności i nieskończonej kreatywności. Realia biznesowe udowadniają nieustannie, że w pojedynkę nie da się zrobić wszystkiego, a kluczem do sukcesu jest współpraca w zespołach.

INFO_24_55.jpg

Każdego dnia w życiu zawodowym stawiane są przed nami wyzwania, których pokonanie wymaga szerokiego spektrum kompetencji. Czy mówimy o zarządzaniu firmą, obsłudze tak rozbudowanego oprogramowania, którym jest system SAP, czy o realizacji projektów operacyjnych – w każdym z tych zadań potrzebne są zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde; zarówno specjalizacje techniczne, jak i umiejętność krytycznego myślenia czy kreatywnego rozwiązywania problemów. Jednym słowem – potrzebne są zróżnicowane kwalifikacje, a te zapewnić mogą zespoły multidyscyplinarne.

Kocioł kompetencji

Zespoły multidyscyplinarne to organizmy złożone z różnych osób – odmiennych zarówno pod względem umiejętności zawodowych, zdobytej edukacji, przebytej ścieżki kariery, jak i pod względem osobowości czy doświadczeń życiowych.

Różnorodność jest największą siłą i zarazem największym wyzwaniem przy tworzeniu i prowadzeniu zespołów multi­dyscyplinarnych. Siłą – ponieważ zapewnia szereg pozytywnych efektów, zarówno z biznesowego punktu widzenia (wydajność i jakość pracy, holistyczne podejście do projektu), jak i z punktu widzenia pracowników (ciągły rozwój, komfortowa atmosfera współpracy i wspieranie się). Wyzwaniem – ponieważ, by grupa zupełnie odmiennych od siebie ludzi mogła efektywnie współpracować, stać się zespołem, należy poświęcić czas na stworzenie jej warunków do poznania się, wzajemnego zrozumienia i dogrania. Tutaj duża rola przypada liderowi zespołu, którego zadaniem jest nie tylko rozdzielanie zadań i rozliczanie efektów, ale przede wszystkim – dbanie o wysoki poziom komunikacji, wypracowanie wspólnych celów oraz dbanie o motywację.

Wiele osób zada sobie pytanie: dlaczego inwestować czas w budowanie zespołu złożonego z osób o odmiennych doświadczeniach, kompetencjach, charakterach, skoro potencjalnie oznacza to konieczność żmudnego wypracowania metod kooperacji? Czy nie lepiej zebrać taką grupę, która jest do siebie podobna – tak pod względem umiejętności, jak i osobowości? Innymi słowy: co tak naprawdę dają nam zespoły multidyscyplinarne, co usprawiedliwiałoby ten wysiłek?

Odpowiedź jest prosta: zróżnicowany zespół to komplementarne kompetencje. To zespół, który jest w stanie zmierzyć się z każdym zadaniem, bez względu na to, czy będzie ono miało podłoże techniczne, czy „miękkie”. W tworzeniu oprogramowania może to być zarówno kodowanie funkcjonalności, jak i projektowanie strony wizualnej tak, by była intuicyjna dla użytkowników. W zarządzaniu firmą to mogą to być działania operacyjne, jak i obsługa finansów, administracji czy marketing przedsiębiorstwa. We wsparciu systemów SAP – rozwiązywanie incydentów, organizacja szkoleń czy prowadzenie długoterminowych prac projektowych, a także komunikacja oraz utrzymywanie relacji z klientem. Jeden zespół jest w stanie wykonać dziesiątki zróżnicowanych działań bez wsparcia z zewnątrz. Wszystko to – dzięki multidyscyplinarności i synergii tej różnorodności.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 70% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, albo wybierz plan abonamentowy.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM