Funkcja LAMBDA w Excelu

W tym artykule pomówimy o funkcji LAMBDA, dzięki której możemy tworzyć własne, nowe funkcje w Excelu bez korzystania z programowania w VBA. Ta funkcja na tę chwilę dostępna jest tylko w programie Insider w Excelu 365, ale po przejściu testów będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Excela (nie będzie jednak dodawana do wcześniejszych wersji oprogramowania).

INFO_27_26.jpg

Prosta funkcja – obwód koła

Omówimy działanie tej funkcji najpierw na prostym przykładzie danych z Rysunku 1 z arkusza Obwód.

Jak widać na Rysunku 1, zaczniemy od przykładu, w którym naszym zadaniem będzie obliczenie obwodu koła. Wzór na obwód koła to =2*π*r, gdzie r to promień koła. Wartość π uzyskamy za pomocą funkcji PI, która zwraca wartość liczby π z dokładnością do 15 cyfr po przecinku. Zapis formuły powinien wyglądać następująco:

=2*PI()*A2

Możemy takie obliczenie zapisać powyższą formułą, ale naszym zadaniem będzie stworzenie funkcji na jej podstawie. Użyjemy do tego funkcji LAMBDA. Argumentami funkcji LAMBDA są poszczególne zmienne, których potrzebujemy w obliczeniach parameter_or_calculation). Naszą zmienną potrzebną w obliczeniach jest wartość r, czyli promień koła. Możemy dla tej funkcji dodawać kilka zmiennych (argumentów), które musimy oddzielać od siebie znakiem średnika (;). Ostatnim argumentem funkcji LAMBDA jest obliczenie, jakie chcemy wykonać, czyli w naszym przykładzie wzór na obwód koła (=2*PI()*r). Co istotne, w argumentach (obliczeniach) w funkcji LAMBDA możemy korzystać z innych funkcji. Przy wpisywaniu formuły obliczenia obwodu koła funkcja LAMBDA automatycznie wyświetli nam naszą zmienną zadeklarowaną w pierwszym argumencie (Rysunek 2).

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 88% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM