Magazyn Controlling Wydanie 52/2017 - Controlling w inwestycjach
Wydanie 52/2017

Magazyn Controlling

Temat numeru: Controlling w inwestycjach

Mogłoby się wydawać, że niezbyt udanie wybraliśmy temat naszej miniankiety, koncentrując się na rynku pracy w Polsce. Bo przecież sukces, zwycięstwo, świetlana przyszłość... Stopa bezrobocia jeszcze nigdy nie była tak niska! Bez wątpienia fakt niespełna 5-procentowego bezrobocia nadzwyczaj dobrze nadaje się do przeładowania populistycznej strzelby.

A jednak myślę, że warto przy tej okazji zastanowić się nad całym kompleksem zagadnień, które opisują sytuację zatrudnionych i zatrudniających. Rynek pracy jest bowiem jednym z najważniejszych elementów zewnętrznego otoczenia przedsiębiorstw i wpływa niezwykle silnie na postawy i zachowania przedsiębiorców.

Dodatkowo wszyscy – od najwyższych czynników oficjalnych poprzez większych i mniejszych przedsiębiorców aż po konsumentów z miast i wsi – pragną jak „żaba dżdżu” wzrostu gospodarczego. Bo to więcej głosów elektoratu, więcej zleceń lub zamówień, pełniejsze koszyki w supermarkecie.

Skąd zatem ten niepokój, który dręczy nie tylko mnie, ale także ponad 60% ankietowanych przez nas przedsiębiorców dostrzegających związek pomiędzy ograniczeniami rynku pracy a dynamiką wzrostu gospodarczego? Może z przeświadczenia, że gospodarka lubi słowo „zrównoważony”. Może z utyskiwań przedsiębiorców, którzy w niektórych rejonach kraju załamują ręce nad ilością i jakością kandydatów do pracy oraz nad ich oczekiwaniami wobec pracodawców. Może też z przeświadczenia, że „import” pracowników nie rozwiąże problemów o charakterze strukturalnym.

Dlatego też nie pozostaje mi nic innego, jak wyrazić nadzieję, że gdy już umilkną fanfary zwycięstwa w obozie rządzących ktoś, gdzieś, z kimś usiądzie, zastanowi się i podyskutuje na takie tematy, jak aktywizacja współobywateli biernych zawodowo, kondycja szkolnictwa zawodowego i reforma edukacji, rozwój szeroko rozumianej infrastruktury wspierającej pracę zawodową czy etos pracy.

Tematów do dyskusji na pewno nie zabraknie, bo przecież wszyscy – a rządzący zdaje się w szczególności – pragniemy tylko jednego: zrównoważonego wzrostu gospodarczego, nieprawdaż?

W tym wydaniu:

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM