Komunikacja, nauka i praca zdalna – możliwe scenariusze z open source

Zmieniamy nasze podejście i życie w związku z obecnym na całym świecie wirusem SARS-CoV-2. Życie znane sprzed pandemii powoli staje się historią, a wirus kreuje inną teraźniejszość, do której wszyscy próbujemy się dostosować. Wspomniane zmiany nie dotyczą tylko naszego życia prywatnego (choć w tym wymiarze są najbardziej odczuwalne), ale również nowego podejścia do pracy, nauki czy funkcjonowania biznesu.

INFO_26_38.jpg

Podobnie jak w życiu, w informatyce też podejmujemy decyzje, które mogą oddalić nas lub przybliżyć do realizacji postawionego przed nami celu i osiągnięcia sukcesu. Decyzje te mają realne przełożenie na finanse firmy, co w trudnych czasach może decydować o przetrwaniu prowadzonego biznesu. Takim wyborem może być choćby zastosowana metodologia, dobór narzędzi czy wybranie odpowiedniego oprogramowania z uwzględnieniem zysków i strat oraz wiążących się z tym kosztów.

W tym artykule skupimy się na kwestiach komunikacji, nauki oraz pracy zdalnej z wykorzystaniem narzędzi open source. Aspekt szkoleniowy i edukacyjny nie jest jedynym możliwym scenariuszem, który można zrealizować przy pomocy wskazanego w tym artykule oprogramowania. Z pełnym sukcesem można wykorzystać je do kontaktów prywatnych, a z drugiej strony do pracy zdalnej.

BigBlueButton

Pierwszym proponowanym rozwiązaniem open source jest BigBlueButton (BBB).

To oparty na HTML5 system konferencyjny do prowadzenia rozmów, spotkań wideo oraz interaktywnej edukacji zdalnej. Jest szczególnie interesujący ze względu na to ostatnie zastosowanie, tj. prowadzenie interaktywnych szkoleń zdalnych i w tym aspekcie będzie omawiany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba połączeń głosowych lub wideo – jak choćby podczas konsultacji czy spotkań zespołów roboczych oraz w komunikacji pomiędzy pracownikami. Interfejs graficzny po zalogowaniu się do platformy BigBlueButton przedstawia Rysunek 1.

Wykorzystałeś swój limit bezpłatnych treści

Pozostałe 89% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników portalu. Zaloguj się, wybierz plan abonamentowy albo kup dostęp do artykułu/dokumentu.

Wybierz abonament już od 100 zł miesięcznie Pokaż abonament
Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań Wybieram

Abonament już od 100 zł miesięcznie

Dwutygodniowy dostęp bez zobowiązań

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

WYBIERAM

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM

Pełen dostęp do wszystkich treści portalu
to koszt 100 zł miesięcznie
przy jednorazowej płatności za rok

Dwutygodniowy dostęp do wszystkich treści
portalu za 99 zł netto, które odliczymy od ceny
regularnej przy przedłużeniu abonamentu

WYBIERAM